Moje první lekce

 

Dříve než Vás zasvětíme do tajů H.E.A.T. Programu v teoretické rovině, doporučím Vám vzít si následujících pár věcí do sportovní tašky a vydat se k nám do centra osobně. Cvičení je postaveno na jednoduchosti a i první hodinu si dokážete naplno užít :-).

 

 

Moje první hodina?

Ať už se chystáte do hor, na výlet na kole nebo na první lekci H.E.A.T. PROGRAM®, je zcela přirozené, že máte obavy jak to bude vypadat. Otázky typu: „Mám na to?“ „Není to moc složité?“ „Nevadí, že jdu na lekci mezi zkušené klienty?“ „Jakou lekci si mám vybrat jako první?“ a poustu dalších Vám tato sekce zodpoví.

 

Co si sebou mám vzít?
Oblečení na cvičení – vhodné je jakékoliv oblečení ve kterém se cítíte pohodlně a ještě lépe pokud saje pot a odvádí ho od těla. Inspiraci lze nalézt na našem e-shopu eshop.heatprogram.cz
Obuv – zřejmě to nejdůležitější. Vezměte si boty nejlépe s pevnou podrážkou, například ty, které byste si vzali, pokub byste se vydali na delší výlet. Běžecká obuv je správná volba. Bota vám musí sedět.
Pití – během lekce jsou ztráty vody relativně velké díky potu, kterého lze pomocí kůže z těla dostat i 2 litry za lekci. Pokud tělu nedodáváte tekutiny pravidelně v průběhu lekce, necítíte se tak komfortně, jak byste mohli. Kvalitní pitný režim je velice důležitý a hlavně tělu prospěšný. S sebou si vezměte lehce otevíratelnou láhev, do které si dejte buď vodu, nebo hypotonický nápoj (ne moc sladký).
Ručník – pokud máte pocit, že se při sportu nepotíte, po H.E.A.T. PROGRAM® u změníte názor. Otření potu vám zpříjemňuje požitek z lekce.

 

Jak bude lekce probíhat?
1.Po příchodu si najdete pás na takovém místě, kde se vám nejvíce líbí, do držátka na láhev si umístíte pití a přes madlo hodíte ručník. Instruktor se vždy zeptá zda je na hodině někdo nový, aby věděl komu má více pomoci, ale samozřejmě pokud chcete, řekněte mu to již před lekcí a on má šanci vám ovládání pásu vysvětlit již před začátkem.
2.Na začátku lekce instruktor všem vysvětlí nastavení pásu, které je velice jednoduché a po prvním nastavení již zcela intuitivní. Zde máte možnost přečíst „návod“
sklon 0° – pás má nulový sklon a je potřeba relativně hodně síly ho rozejít (je až na zemi)
základní nastavení pásu – pozice, kdy máte příjemný pocit z rychlosti pásu i když se držíte, ikdyž uvolníte ruce. Nejdůležitější nastavení, které představuje klon přibližně kolem 15 cm (v závislosti na tělesné hmotnosti)
kopec – pás je ve vyšším sklonu, kdy si pomocí kolečka regulujete zátěž tak aby pás nebyl moc rychlý ani pomalý. Toto nastavení se používá při silovějších technikách.
Jednodušše řečeno
čím je pás ve vyšším sklonu, tím jede rychleji (díky gravitaci)
čím je pás v nižším sklonu, tím jede pomaleji.

 

Ideální nastavení = základní nastavení. Jak ho dosáhneme?
1.Chytnete se madel a rozejdete pás.
2.Levou rukou se chytnete madla na středu pásu (jen aby jste měli stabilitu) a pravou rukou otočíte kolečkem několikrát do prava. Nyní již jen držíte tlačítko se šipkou nahoru a pás jede nahoru.
3.Nechám ho vyjed cca 20 cm nad zem a uvolním tlačítko se šipkou nahoru. Uvolním i prostřední tlačítko a zkusím několik krůčků na páse.
1.Pás mi jde příjemně a cítím že mě nebrzdí ani nazrychluje. Dosáhl jsem základního nastavení a nic dalšího nedělám.
2.Pás mi zrychluje pod nohama. Vyjel jsem moc vysoko a pás lehkým poklepáním na tlačítko se šipkou dolu ho snížím.
3.Pás zpomaluje. Jsem stále pořád nízko a zopakuji postup pro zvednutí pásu.

 

 

Instruktor vám dává nápady jaké techniky volit a vždy vám nechává volnost v tom, jakou cestu lekcí si zvolíte.H.E.A.T. PROGRAM® je čistě o vašem pocitu a pokud chcete odpočívat, tak jednoduše odpočíváte v pomalé chůzi. Naopak pokud chcete jít rychle, vždy tu takovou možnost máte. Instruktoři jsou vysoce specializovaní lidé, kteří vám dokážou nabídnout a „ušít“ přesně takovou lekci, jakou chcete mít. To nejlepší na tom je to, že během jediné lekce takových individuálních cest ušije hned několik.
4.Každá lekce se skládá ze 4 fází. Zahřátí, hlavní část, zklidnění a protažení.
5.Po skončení lekce se neváhejte instruktora zeptat na vše co Vás zajímá.

 

Jakou lekci si na začátek zvolit?
H.E.A.T. PROGRAM® je specifický tím, že si lekci nemusíte volit dle obtížnosti. Zvolte jakoukoliv a kdykoliv. Jedině jestli má centrum v názvu lekce „pro náročné“ nebo „pokročilí“ tak zvolte raději jinou lekci, nemá význam začínat od toho nejtěžšího.

 

Nebudu se mezi těmi „zkušenými“ cítit jako amatér?
Jednoznačně nebudete. H.E.A.T. PROGRAM® je velice jednoduchý na pochopení a jedna ze základních myšlenek je ta, že každý jde za sebe a hlavně podle svých možností. Jdete si tedy svoji cestu a ostatní také tu svoji.

 

Nebude mě po lekci všechno bolet?
H.E.A.T. PROGRAM® lekci si jednoduše vytváříte sami a instruktor vám pomáhá ke správné technice chůze a ke správnému dýchání. Pokud se sami rozhodnete že se chcete „zničit“ tak se zničit můžete. Podstatou je ale to, že jdete tak ať se cítíte dobře a komfortně.

 

Po lekci
protáhnout svaly – dochází k zapojení téměř všech svalů a je nezbytné po konci lekce svaly protáhnout, a proto je pod vedením instruktora proveden stretching.
doplnit energii – jedná se o pohybovou aktivitu a svaly využívají energii ze svalů. Je nutné tuto energii co nejrychleji doplnit jednoduchými cukry (hroznový cukr, Carbonex od společnosti NUTREND, banán …). Co je pro vás vhodné vám vysvětlí instruktor.
doplnit tekutiny – ty byste měli doplňovat v průběhu samotné lekce, ale ztráty vody pocením jsou velice citelné (u některých jedinců až 1,5 l za hodinu). Proto po skončení lekce vypijte hypotonický nápoj (málo sladký)
komunikovat s instruktorem – nebojte se zeptat na cokoliv vás napadne. Po první lekci máte hlavu plnou otázek ohledně tepu, dýchání, pohybu na pásu a dalších věcí. Proto se obraťte na instruktora, který je schopný poradit.